sdfkj

Хрещений батько українського килима

30.10.2014

Арам Ялтирян - унікальна постать в історії вітчизняної боротьби


Далеко не кожен хороший тренер може похвалитися десятками найпрестижніших перемог, так само, як і мало хто зі спортсменів-чемпіонів може згодом пишатися вихованцями що стали олімпійськими чемпіонами. Феномен Арама Ялтиряна досі не розгаданий - свого часу він був одним з кращих борців на планеті і зумів передати свою майстерність у спадок, ставши першим легендарним українським тренером.


У тисячі кілометрів від Києва в селі Топти Ростовської області 13 травня 1914 народилася людина,, якому належало змінити обличчя українського спорту.
Арама Васильовича Ялтиряна на шляху до мети не лякали ні травми ні відстані.
На першому ж тренуванні вісімнадцятирічному хлопцеві зламали ребро. Але такі «дрібниці» не змогли зігнати майбутнього чемпіона з килима. Вивчати боротьбу юний Арам попрямував до Харкова, де відразу продемонстрував високі результати.
Яскравого борця помітили в «Динамо» і запросили до Києва.


На килимі Ялтирян творив чудеса. Гнучкий стратег з легкістю вигравав чемпіонати СРСР, як з вільної (8 разів), так і з греко-римської боротьби (6 разів).
Секрети своїх тріумфів Арам Васильович приховувати не став, довівши, що кількість перемог в житті спортсмена не обмежена. Чотирнадцять разів ця, дійсно залізна людина ставала чемпіоном СРСР, але цього виявилося недостатньо, і він продовжив перемагати разом своїми учнями, в яких вкладав частинку себе. Адже кожен з двох десятків чемпіонів, які тренувалися у Великого Арама, завжди з гордістю визнавав, що досяг вершини саме завдяки своєму наставнику.


Завжди щедрий на добре слово Ялтирян кожному привласнював чемпіонський титул зі свого особистого невичерпного запасу. А чи потрібна борцю краща мотивація, ніж слово «академіка килима», який славився своїм даром передбачення? Навіть будучи тренером збірної Союзу, видатний тренер не втомлювався шукати таланти, закликаючи в зал дітей з вулиці, допомагаючи кожному, коли радою, коли протекцією.


Закоханий в боротьбу в боротьбу він заражав цією пристрастю всіх оточуючих і люди тягнулися за ним. «Арам Васильович умів в маленькому хлопчику розгледіти майбутнього чемпіона. «Ти обов'язково станеш чемпіоном світу» - любив говорити він, і ті, хто йому повірив дійсно домагалися мети»- каже про свого наставника заслужений тренер України Георгій Бураков, котрий сам виховав не одного олімпійця.

veterany 14

Рідкісне фото: Арам Васильович в оточенні друзі та учнів, Борис Савлохов, Володимир Синявський, Іван Богдан, Ян Димов...


Арам Васильович, був справжньою скарбницею підказок. У ті часи ще не було засобів відеоспостереження, але він їх не потребував. Володіючи феноменальною пам'яттю, Ялтирян знав улюблені захвати всіх видатних борців. По приїзду з кожного змагання він влаштовував справжні майстер-класи для своїх учнів, проводив семінари і завжди із задоволенням ділився секретами в особистих бесідах.

«Талантище від природи він був фантастичним трудягою, можна сказати спав на килимі.
І завжди шукав, що таке придумати, щоб нам підказати. Йому достатньо було побачити суперника, щоб відразу прорахувати його сильні і слабкі сторони. Мені він теж якось дав підказку смішну, але про неї краще ніде не згадувати »- посміхаючись згадує олімпійський чемпіон Іван Богдан. Нині покійний видатний тренер і олімпієць Владлен Тростянський, також з теплотою відгукувався про Ялтиряна: «Арама Васильовича всі поважали. Тоді ж ще не було відеозйомок, а він все цікаві моменти в голові тримав, їздив на всі міжнародні змагання, а потім приходив в спортивний манеж ділитися побаченим. Бувало, подивиться на людину і каже: «О! Йому повинна ця мулька, цей прийом піти». Дуже тонко динаміку рухів розумів.


Київ став для вірменського тигра рідним і він намагався привезти сюди найсильніших і найталановитіших борців з усієї України. Його квартира в Музейному провулку, навпроти стадіону «Динамо», стала для багатьох чемпіонів першою київською домівкою. Тут зупинялися Володимир Синявський та інші імениті спортсмени, тут зароджувалася школа української боротьби!